Αθλητικά Νέα

Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 90-86: Ρεβάνς για τη «Βασίλισσα» και δεύτερη σερί ήττα για τους «πράσινους» στη Euroleague

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 90-86 τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία πήρε μία άτυπη ρεβάνς για τη δική της ήττα στον περσινό τελικό της Euroleague και “έπιασε” τους πρωταθλητές Ευρώπης στο 2-2 στην κατάταξη της σεζόν.

Παρότι “πάλεψε” μέχρι τέλους το ματς στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις στην άμυνα και γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική του ήττα, στην 4η αγωνιστική της Euroleague.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, έχοντας κακές επιλογές τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, με τον Οσμάν να δείχνει ακόμη εκτός κλίματος στην ομάδα του Αταμάν. Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε έτσι την ευκαιρία να “ζεσταθεί” από μακριά και με 5/6 τρίποντα να βρει από νωρίς και διψήφια διαφορά. Η είσοδος του Χουάντσο άλλαξε την εικόνα του “τριφυλλιού”, καθώς ο Ισπανός πέτυχε 8 πόντους χωρίς να χάσει σουτ και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 28-19 στο 10′.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους “πράσινους” να βελτιώνονται στην άμυνα και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση από τον Παπαπέτρου, ο οποίος έφθασε τους 9 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Ναν και Σλούκας έδωσαν επίσης πόντους στην ομάδα του Αταμάν και η διαφορά μειώθηκε αρκετά, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 43-38 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μείωσε και στο καλάθι, με τις δύο ομάδες να έχουν όμως στη συνέχεια συνεχόμενα εύστοχα, με τον Μούσα να είναι ασταμάτητος για τη Ρεάλ Μαδρίτης και τον Ναν να παίρνει “φωτιά” για τους “πράσινους”. Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Αμερικανού γκαρντ του “τριφυλλιού” όμως έφερε ξανά τους γηπεδούχους σε διψήφια διαφορά, με τον Αμπάλδε να αποτελεί νέο πρόβλημα για την ομάδα του Αταμάν. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έμειναν χαμηλά στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα to 70-58 στο 30′.