Αθλητικά Νέα

Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 4-1: Πήραν το Λονδρέζικο ντέρμπι με τρομερό δεύτερο ημίχρονο τα «σπιρούνια»

Η Τότεναμ κέρδισε 4-1 τη Γουέστ Χαμ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής για την Premier League, με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να παίρνει το Λονδρέζικο ντέρμπι, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αλλαγή πέρασε στο παιχνίδι ο Nτίνος Μαυροπάνος για τους φιλοξενούμενους.

Με άγριες διαθέσεις επέστρεψε από το διάλειμμα των εθνικών ομάδων η Τότεναμ. Τα «σπιρούνια» συνέτριψαν με 4-1 εντός έδρας την Γουέστ Χαμ και επέστρεψαν στις νίκες για το πρωτάθλημα της Premier League.

Τα «σφυριά» προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό, ωστόσο η Τότεναμ με τον Κουλουσέφκσι ισοφάρισε σε 1-1 στο 36΄.

Η συνέχεια στο δεύτερο μέρος ήταν επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν 3 φορές, για να πάρουν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Στο 52΄ο Μπισουμά έκανε το 2-1, στο 55΄ το αυτογκολ του Αρεολά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, για να έρθει ο Σον στο 60′ να διαμορφώσει το τελικό 4-1.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος πέρασε ως αλλαγή στο 70΄ στη θέση του Γκουίντο Ροντρίγκες, σε ένα σημείο που το ματς είχε κριθεί, ενώ η Γουέστ Χαμ έμεινε στο φινάλε και με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κούντους στο 86΄.

Πλέον το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου έφτασε τους 13 βαθμούς και την 6η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν 14οι με 8.