Αθλητικά Νέα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, αλλά κατάφερε να φθάσει στη νίκη επί του Τιάγκο Σέιμποθ Γουάιλντ με 2-1 σετ [7-6(5), 4-6, 7-5] για να πάρει το “εισιτήριο” για τον επόμενο γύρο του τουρνουά στην Αμβέρσα.

Μετά από μεγάλη “μάχη” που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μετά από “θρίλερ” στο φινάλε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε το μοναδικό μπρέικ του στο ματς, για να “λυγίσει” τον Τιάγκο Σέιμποθ Γουάιλντ και να πανηγυρίσει την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά της Αμβέρσας.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ, αλλά επέτρεψε στον Βραζιλιάνο να ισοφαρίσει στη συνέχεια και χρειάστηκε ανατροπή από 0-40 για να φθάσει στο 12ο γκέιμ του τρίτου σετ και να “σπάσει” το σερβίς του αντιπάλου του για να πάρει τη νίκη με 2-1 σετ.

Ο Γίρι Λεχέτσκα (Νο33 στον κόσμο) θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπάς στο 250άρι τουρνουά της Αμβέρσας.

To άρθρο Στέφανος Τσιτσιπάς – Τιάγκο Σέιμποθ Γουάιλντ 2-1: Νίκη μετά από «θρίλερ» στην Αµβέρσα  δημοσιεύτηκε στο NewsIT .