Αθλητικά Νέα

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός ανάλυση: Η συμβολή του Αντετοκούνμπο και οι καθοριστικοί Σλούκας και Παπαπέτρου στο φινάλε του τρίτου τελικού

Ο Παναθηναϊκός έμεινε “ζωντανός” για τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας, με τη νίκη του με 83-76 επί του Ολυμπιακού στο τρίτο παιχνίδι των τελικών της Basket League, το οποίο κρίθηκε στο φινάλε του αγώνα.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα και να φθάνει ακόμη και στο +16, ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και προσπέρασε στο σκορ (72-71) στην τελευταία περίοδο, αλλά οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη. Μείωσαν έτσι σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Basket League και έστειλαν τη σειρά σε τέταρτο παιχνίδι στο ΣΕΦ.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο

Ο Εργκίν Αταμάν “ξέχασε” στο δεύτερο παιχνίδι στο ΣΕΦ τον Κώστα Αντετοκούνμπο στον πάγκο, αλλά στο τρίτο ματς στο ΟΑΚΑ, τον έριξε από νωρίς στο παρκέ και αυτός έγινε “X Factor” του αγώνα για τον Παναθηναϊκό.

Με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και καλές άμυνες μέσα σε λίγα λεπτά, ο διεθνής σέντερ έδωσε το… μομέντουμ του αγώνα στην ομάδα του και αποτέλεσε τη βασική αιτία για την “εκτόξευση” της διαφοράς υπέρ των “πρασίνων”, μαζί και με το σκοράρισμα των Ναν και Λεσόρ.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο πανηγύρισε μάλιστα έξαλλα τη συμβολή του στον αγώνα και έβαλε “φωτιά” στο ΟΑΚΑ, ενώ η απόσυρσή του στον πάγκο με 3 φάουλ, επέτρεψε στον Ολυμπιακό να μειώσει στο -9 στο ημίχρονο.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού με Κάνααν και Μιλουτίνοφ

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας πόντους από τον Κάνααν, αλλά και με τους… συνηθισμένους τρόπους του. Όπως και στα δύο πρώτα νικηφόρα παιχνίδια, η ομάδα του Μπαρτζώκα “χτύπησε” τον Παναθηναϊκό στη ρακέτα και το ριμπάουντ, ενώ πέτυχε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κάνει ξανά ντέρμπι το ματς και να προσπεράσει στο σκορ τους “πράσινους” στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ που είχε 17 πόντους, οι Πειραιώτες βρέθηκαν κοντά σε μία νίκη τίτλου στο ΟΑΚΑ, τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Παπαπέτρου και Σλούκας «καθάρισαν» το ματς για τον Παναθηναϊκό

Η “πλάστιγγα” έγειρε όμως τελικά προς τον Παναθηναϊκό, χάρη σε ένα “ερυθρόλευκο” μπλακ άουτ στη συνέχεια, αλλά και τη συμβολή των Παπαπέτρου και Σλούκα στο τέλος του τελικού.

Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι και έκαναν λάθη στις τελευταίες επιθέσεις τους, επιτρέποντας ένα 9-0 σερί του “τριφυλλιού”, που του χάρισε και τη νίκη στο ματς. Ένα μεγάλο τρίποντο του Παπαπέτρου και τέσσερις πόντοι του Σλούκα ήταν αυτοί που “καθάρισαν” το ματς για τον Παναθηναϊκό και διατήρησαν τους “πράσινους” στη “μάχη” του πρωταθλήματος.

Ναν και Λεσόρ ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Αταμάν, αλλά οι τρεις Έλληνες (Σλούκας, Παπαπέτρου και Αντετοκούνμπο) ήταν αυτοί που έκριναν ουσιαστικά τον αγώνα και οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στο 2-1 επί του Ολυμπιακού, γράφοντας την “ιστορία” στο τρίτο παιχνίδι της σειράς.