Αθλητικά Νέα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Το πρόγραμμα της ελληνικής κολύμβησης

Γνωστές είναι οι μέρες και οι ώρες που οι Έλληνες κολυμβητές και οι Ελληνίδες κολυμβήτριας θα αγωνιστούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου.

Στο κολυμβητήριο Λα Ντεφένς Αρένα θα διεξαχθεί η κολύμβηση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, η οποία θα ξεκινήσει το Σάββατο 27 Ιουλίου και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 4 Αυγούστου.

Καθημερινά, τα προκριματικά των αγωνισμάτων είναι προγραμματισμένα για το πρωί, ενώ το απόγευμα θα ακολουθούν τα ημιτελικά και οι τελικοί. 

Το πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και της ελληνικής αποστολής:

Σάββατο 27 Ιουλίου
Πρωί – 11:00
100μ πεταλούδα γυναικών – προκριματικά – Άννα Ντουντουνάκη, Γεωργία Δαμασιώτη
400μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικά
100μ πρόσθιο ανδρών – προκριματικά
400μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά
4Χ100μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικά
4Χ100μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Ανδρέας Βαζαίος, Στέργιος Μπίλας, Κρίστιαν Γκολομέεβ, Οδυσσέας Μελαδίνης
Απόγευμα
21:30 – 100μ πεταλούδα γυναικών – ημιτελικά
21:42 – 400μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:55 – 400μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:15 – 100μ πρόσθιο ανδρών – ημιτελικά
22:37 – 4Χ100μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:50 – 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών

Κυριακή 28 Ιουλίου
Πρωί – 12:00
200μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά
400μ μεικτή ανδρών – προκριματικά – Απόστολος Παπαστάμος
100μ πρόσθιο γυναικών – προκριματικά
100μ ύπτιο ανδρών – προκριματικά – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης
200μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικά
Απόγευμα
21:30 – 400μ μεικτή ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:45 – 100μ πεταλούδα γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:51 – 200μ ελεύθερο ανδρών – ημιτελικά
22:15 – 100μ πρόσθιο γυναικών – ημιτελικά
22:37 – 100μ ύπτιο ανδρών – ημιτελικά
22:54 – 100μ πρόσθιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
23:00 – 200μ ελεύθερο γυναικών – ημιτελικά

Δευτέρα 29 Ιουλίου
Πρωί – 12:00
400μ μεικτή γυναικών – προκριματικά
100μ ύπτιο γυναικών – προκριματικά
800μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Δημήτρης Μάρκος
Απόγευμα
21:30 – 400μ μεικτή γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:43 – 200μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:00 – 100μ ύπτιο γυναικών – ημιτελικά
22:22 – 100μ ύπτιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:32 – 100μ πρόσθιο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:48 – 200μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ

Τρίτη 30 Ιουλίου
Πρωί – 12:00
200μ πεταλούδα ανδρών – προκριματικά
100μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά
1.500μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικά
100μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικά
200μ πρόσθιο ανδρών – προκριματικά
4Χ200μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Δημήτρης Μάρκος, Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης, Κωνσταντίνος Στάμου, Ανδρέας Βαζαίος
Απόγευμα
21:30 – 100μ ελεύθερο ανδρών – ημιτελικά
21:41 – 200μ πεταλούδα ανδρών – ημιτελικά
21:57 – 100μ ύπτιο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:03 – 800μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:25 – 100μ ελεύθερο γυναικών – ημιτελικά
22:46 – 200μ πρόσθιο ανδρών – ημιτελικά
22:59 – 4Χ200μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ

Τετάρτη 31 Ιουλίου
Πρωί – 12:00
200μ πρόσθιο γυναικών – προκριματικά
200μ ύπτιο ανδρών – προκριματικά – Απόστολος Χρήστου, Απόστολος Σίσκος
200μ πεταλούδα γυναικών – προκριματικά – Γεωργία Δαμασιώτη
Απόγευμα
21:30 – 100μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:36 – 200μ πεταλούδα ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:42 – 200μ πεταλούδα γυναικών – ημιτελικά
22:04 – 1.500μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:34 – 200μ ύπτιο ανδρών – ημιτελικά
22:46 – 200μ πρόσθιο γυναικών – ημιτελικά
23:08 – 200μ πρόσθιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
23:15 – 100μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ

Πέμπτη 1 Αυγούστου
Πρωί – 12:00
200μ ύπτιο γυναικών – προκριματικά
50μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Στέργιος Μπίλας
200μ μεικτή ανδρών – προκριματικά – Απόστολος Παπαστάμος
4Χ200μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικά
Απόγευμα
21:30 – 200μ πεταλούδα γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:37 – 200μ ύπτιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:44 – 50μ ελεύθερο ανδρών – ημιτελικά
22:03 – 200μ πρόσθιο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:10 – 200μ ύπτιο γυναικών – ημιτελικά
22:34 – 200μ μεικτή ανδρών – ημιτελικά
22:48 – 4Χ200μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ

Παρασκευή 2 Αυγούστου
Πρωί – 12:00
100μ πεταλούδα ανδρών – προκριματικά
200μ μεικτή γυναικών – προκριματικά
800μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικά
Μεικτή 4Χ100μ μεικτή – προκριματικά – Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου, Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Ντούμας
Απόγευμα
21:30 – 50μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:39 – 200μ ύπτιο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:49 – 200μ μεικτή ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:09 – 100μ πεταλούδα ανδρών – ημιτελικά
22:34 – 200μ μεικτή γυναικών – ημιτελικά

Σάββατο 3 Αυγούστου
Πρωί – 12:00
50μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικά – Νόρα Δράκου
1.500μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Δημήτρης Μάρκος
4Χ100μ μεικτή ανδρών – προκριματικά
4Χ100μ μεικτή γυναικών – προκριματικά
Απόγευμα
21:30 – 100μ πεταλούδα ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
21:39 – 50μ ελεύθερο γυναικών – ημιτελικά
21:59 – 200μ μεικτή γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:09 – 800μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
22:33 – Μεικτή 4Χ100μ μεικτή – ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 4 Αυγούστου
Απόγευμα
19:30 – 50μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ
19:36 – 1.500μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
20:12 – 4Χ100μ μεικτή ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ
20:35 – 4Χ100μ μεικτή γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη και η Σοφία Μαλκογεώργου θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην καλλιτεχνική κολύμβηση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες θα πέσουν στο νερό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων την Παρασκευή 9 Αυγούστου. Εκείνη την ημέρα θα αγωνιστούν στον τεχνικό πρόγραμμα του ντουέτου και την επομένη, Σάββατο 10 Αυγούστου, θα συμμετάσχουν στο ελεύθερο πρόγραμμα.

Το διήμερο 8-9 Αυγούστου είναι προγραμματισμένη η μαραθώνια κολύμβηση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στις 9 Αυγούστου ο Άλκης Κυνηγάκης θα πέσει στον ποταμό Σηκουάνα, θέλοντας να φτάσει όσο πιο ψηλά γίνεται.

Πηγή: www.newsit.gr

Σχετικές αναρτήσεις

Copa America: Η Αργεντινή του Μέσι απέναντι στην Κολομβία του Χάμες για το τρόπαιο

admin

Σε 74 συλλήψεις προχώρησε η ΕΛΑΣ για την συμπλοκή με πυροβολισμούς έξω από το γήπεδο στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας

admin

AEK: Ο Αντώνης Ηλιόπουλος προανήγγειλε την απόκτηση του Έρικ Λαμέλα

admin