Αθλητικά Νέα

Λιγκ Καπ Αγγλίας: «Πεντάρες» πρόκρισης από Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Με χαρακτηριστική άνεση, η Άρσεναλ νίκησε 5-1 την Μπόλτον και πέρασε στον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ νίκησε την Γουέστ Χαμ στο Άνφιλντ (5-1) και πήρε με ανατροπή το δικό της «εισιτήριο».

Η Άρσεναλ έκανε «περίπατο» κόντρα στην Μπόλτον και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας, επικρατώντας εντός έδρας με 5-1. Ρίσε (16’), Ενουανέρι (37’ και 49’), Στέρλινγκ (64’) και Χάβερτς (77’) έδωσαν το «εισιτήριο» στην ομάδα του Μιγκέλ Αρτέτα, με τον Κόλινς να βάζει στο 53’ το μοναδικό γκολ των φιλοξενούμενων.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Λίβερπουλ νίκησε -και προκρίθηκε- επικρατώντας στο Άνφιλντ της Γουέστ Χαμ με 4-1 και τον Κώστα Τσιμίκα να αγωνίζεται για 82 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Κουανσά της Λίβερπουλ να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του και να κάνει το 0-1 για την Γουέστ Χαμ.

Οι «ρεντς» έφτασαν στην ισοφάριση στο 25’ με τον Ντιόγκο Ζότα και έφτασαν στην ανατροπή του σκορ με την έναρξη της επανάληψης (49’) με τον ίδιο παίκτη. Το 3-1 έγινε στο 74’ από τον Σαλάχ, ενώ το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε από τα γκολ του Γκάκπο (90′ και 90+3′). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 76′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Άλβαρεζ.