Αθλητικά Νέα

Κηφισιά – Λαμία 1-0: Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας η ομάδα του Λέτο

Η Κηφισιά έκανε τη μίνι έκπληξη στο Κύπελλο Ελλάδας και προκρίθηκε στους “16” της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός τη Λαμία (1-0), η οποία αγωνίζεται στη Super League 1. Οι Φθιώτες έγιναν η τρίτη ομάδα της μεγάλης κατηγορίας που αποχαιρετάει πρόωρα τον θεσμό μετά τον Λεβαδειακό και τον Παναιτωλικό.

Η Κηφισιά αγωνίζεται φέτος στη Super League 2 αλλά στοχεύει στην άμεση επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο διαθέτει ένα δυνατό ρόστερ για τη δεύτερη κατηγορία, γεγονός που φάνηκε και κόντρα στη Λαμία στο Κύπελλο, την οποία νίκησε με 1-0 στο Ζηρίνειο και πήρε την πρόκριση για τη φάση των “16”.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στα τελευταία λεπτά από τον Μάναλη, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής υπέρ της Κηφισιάς.

Στο άλλο παιχνίδι που ξεκίνησε νωρίς το μεσημέρι της Πέμπτης (26/9), η Ζάκυνθος επικράτησε εντός έδρας του Παναργειακού με 2-0.

Ακόμα μία έκπληξη στον θεσμό του Κυπέλλου, καθώς οι νησιώτες αγωνίζονται στη Γ’ Εθνική, ενώ η ομάδα του Άργους στη Super League 2.

Η ομάδα του Στάθη Καραμαλίκη, αν και ήταν αουτσάιντερ, κατάφερε σημειώνοντας από ένα γκολ (Στεργίου στο 35′ και Παπανικολόπουλος στο 66′) σε κάθε ημίχρονο να ολοκληρώσει την μεγάλη έκπληξη φτάνοντας μετά την σεζόν 2008/09 ξανά στη φάση των «16» του Κυπέλλου.