Αθλητικά Νέα

Ισπανία – Γερμανία: Το γκολ του Μερίνο που απέκλεισε τους Γερμανούς από το Euro 2024

Η Ισπανία “λύγισε” στην παράταση τη Γερμανία με 2-1 και πανηγύρισε την πρόκριση από τα προημιτελικά του Euro 2024 χάρη σε ένα γκολ του Μικέλ Μερίνο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Στο 120′ του αγώνα και με το ματς στο 1-1, ο Μερίνο πήρε μία φοβερή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να “σκοτώσει” τη γηπεδούχο Γερμανία και να χαρίσει μία σπουδαία πρόκριση στην Ισπανία, για τα ημιτελικά του Euro 2024.

Οι Γερμανοί είχαν στείλει το ματς στην παράταση με δικό τους γκολ στο 90′, αλλά την… πάτησαν με τον ίδιο τρόπο στο έξτρα μισάωρο, γνωρίζοντας οδυνηρό αποκλεισμό από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στα γήπεδά τους.

Το γκολ του Μερίνο για το Ισπανία – Γερμανία 2-1

Ο 28χρονος Ισπανός έγινε έτσι… ήρωας για την πατρίδα του.