Αθλητικά Νέα

Η αγκαλιά Τεντόγλου – Πομάσκι μετά το ιστορικό 8.65 του Έλληνα πρωταθλητή

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης, με τον Έλληνα πρωταθλητή που σημείωσε την κορυφαία επίδοση της καριέρας του με 8.65μ, να δέχεται τη «ζεστή» αγκαλιά του προπονητή του Γιώργο Πομάσκι.

Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν εξαιρετικός στον τελικό του μήκους στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου της Ρώμης, με τον Έλληνα πρωταθλητή να κατακτά άλλο ένα χρυσό μετάλλιο και παράλληλα να σημειώνει τα δυο κορυφαία άλματα στην καριέρα του με 8.65μ.

Όπως είναι λογικό ο ίδιος μετά το τέλος ενός αγώνα, που αποτέλεσε μονόλογο του 26χρονου, ο ίδιος θέλησε να αγκαλιάσει τον προπονητή του Γιώργο Πομάσκι, τον άνθρωπο με τον οποίο ο Τεντόγλου έχει καταφέρει να χτίσει ένα μύθο.

Μάλιστα ο χαρισματικός άλτης μήκους είχε πάνω του την σημαία της Ελλάδας, την οποία πάντοτε φροντίζει να ανεβάζει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να την κάνει περήφανη σε όποιο στάδιο και εάν αγωνίζεται.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το 13ο μετάλλιο στην καριέρα του Τεντόγλου, ο οποίος έφτασε μια ανάσα από το να καταρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ το οποίο κατέχει ο Λούης Τσάτουμας με 8,66μ.