Αθλητικά Νέα

Ατρόμητος – Παναιτωλικός 0-2: Νέα νίκη στην Super League για τους Αγρινιώτες που βλέπουν Ευρώπη

Ο Παναιτωλικός κέρδισε 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, με την ομάδα του Γιάννη Πετράκη να κάνει άλλη μια νίκη στην Super League, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Σταυρόπουλος με αυτογκολ και ο Μπουζούκης σημείωσαν τα γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους.

Ούτε στο περιστέρι δεν είχε στάση για τον Παναιτωλικό. Οι εξαιρετική Αγρινιώτες πέρασαν με στυλ από την έδρα του Ατρομήτου και πήραν άλλο ένα τρίποντο στη φετινή Super League, με την ομάδα του Γιάννη Πετράκη να μετρά πλέον 14 βαθμούς!

Αυτή μάλιστα ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για τον Παναιτωλικό, αφού προηγήθηκαν εκείνες απέναντι στον ΟΦΗ και την ΑΕΚ.

Το αυτογκόλ του Δημήτρη Σταυρόπουλου στο 14’ και το εξαιρετικό σουτ του Γιάννη Μπουζούκη στο 37, διαμόρφωσαν το τελικό 0-2, με τα «καναρίνια» να είναι κυρίαρχα από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό στο γήπεδο.

Το παιχνίδι

Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Πέδρο Τορεχόν σέντραρε από τα αριστερά, ο Λιάβας έδωσε στον Χάρη Μαυρία που γύρισε με δύναμη από τα δεξιά, με τον Σταυρόπουλο να βάζει το πόδι του και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ιβάν Κόστιτς για το 0-1 στο 14’. Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 20 λεπτά για να αντιδράσει ο Ατρόμητος. Ο Κίνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αμρ Ουάρντα πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσάβες που απομάκρυνε. Ο Παναιτωλικός όποτε έβρισκε χώρους γινόταν άκρως επικίνδυνος. Έτσι και στο 35’, ο Τορεχόν γύρισε στον Σέρχιο Ντίας που προσποιήθηκε και σούταρε αλλά απέκρουσε ο Λευτέρης Χουτεσιώτης.

Ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου δεν μπορούσε, ωστόσο, να κάνει κάτι δύο λεπτά αργότερα. Από πάσα του Μαυρία, ο Μπουζούκης έπιασε το ψηλοκρεμαστό βολέ με το δεξί -το «κακό» του πόδι- στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι και τα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων για το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία επίδειξη ανασταλτικής λειτουργίας από την ομάδα του Γιάννη Πετράκη. Οι Περιστεριώτες είχαν ανούσια υπεροχή, εγκαταστάθηκαν έξω από την περιοχή του Τσάβες, ωστόσο σημαντική ευκαιρία δεν δημιούργησαν. Ένα σουτ του Ντένζελ Γιουμπιτάνα στο 79’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Αργεντινό τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Λιάβας ανάγκασε τον Χουτεσιώτη σε εντυπωσιακή επέμβαση -είχε και τη βοήθεια της αριστερής δοκού- έπειτα από χτύπημα φάουλ.

Με αυτό τον τρόπο ο Παναιτωλικός παραμένει αήττητος μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έφτασε στους 14 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση παρέα με ΑΕΚ, Άρη και Ολυμπιακό.

Από την άλλη, ο Ατρόμητος του Πάμπλο Γκαρσία γνώρισε τρίτη σερί ήττα και συνεχίζει να προβληματίζει με την εικόνα και τα αποτελέσματα του.

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Σταυρόπουλος (65’ Μίχορλ), Μανσούρ, Αθανασίου (46’ Γιουμπιτάνα), Ουεντραόγκο, Τσιγγάρας (46’ Μουντές), Γκονζάλες (73’ Καλοσκάμης), Μπακού (65’ Βρακάς), Ουάρντα, Φαν Βέερτ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (84’ Μπακάκης), Τορεχόν, Πέρες (84’ Λαχούντ), Μπουζούκης (75’ Μιγκέλ), Λιάβας, Ντίαζ (65’ Ρόα), Λομόνακο (75’ Μάιντεβατς).