Auto Moto

«Κατάπιε» τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

«Κατάπιε» τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός | os

Άνετη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ για την Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του «τριφυλλιού» με 84-65, παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα στο ΣΕΦ.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 12-5 και βρίσκεται μόνη στην 3η θέση στη βαθμολογία της Euroleague.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά (είχε φτάσει στο -16) μέσα από την άμυνά τους στην 3η περίοδο, πήγαν μέχρι το -3, αλλά στην τελική ευθεία δεν μπόρεσαν να… απειλήσουν περισσότερο. Έτσι, ηττήθηκαν και υποχώρησαν στο 4-13.

Ο παίκτης που… σταμάτησε τη φόρα του «τριφυλλιού» στο 2ο ημίχρονο ήταν ο «εκρηκτικός» Σακίελ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός φόργουορντ έβαλε 10 πόντους σε 5′ στην 4η περίοδο και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, την ώρα που ο Ντάριλ Μέικον έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο (3/12). Ο ΜακΚίσικ τελείωσε το ματς με 18π., ενώ εξίσου σημαντικοί για τους νικητές ήταν και οι Κώστας Σλούκας (16π., 3ρ., 6ασ.), Σάσα Βεζένκοφ (14π., 5ρ., 4ασ.) και Τάιλερ Ντόρσεϊ (18π. με 4/10 3π.). Συνολικά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και έφτασε δικαιολογημένα στην επικράτηση.

Από τους «πράσινους» ξεχώρισε το… θωρηκτό Γιώργος Παπαγιάννης, που τα έδωσε όλα για 35+ λεπτά (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 κοψίματα) και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (17π., 4ρ., 7ασ., αλλά και 6λ.). Γεγονός είναι πως πολλοί παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και δεν μπόρεσαν να δώσουν την νίκη στο συγκλονιστικό κοινό των νταμπλούχων Ελλάδας, το οποίο στο φινάλε χειροκρότησε τους «πράσινους».

Ο κόουτς Πρίφτης δοκίμασε τον Λευτέρη Μποχωρίδη στο αρχικό σχήμα, ενώ ο Μπαρτζώκας επέλεξε την… αγαπημένη του πεντάδα για να ξεκινήσει το ματς. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν «ζεστός» από νωρίς (2/2 3π. για το 0-6), με τους Πειραιώτες να καλούνται να αλλάξουν την πεντάδα τους λόγω των δύο γρήγορων φάουλ του Τόμας Ουόκαπ. Η είσοδος του Κώστα Σλούκα στο παρκέ (3′) έδωσε σκορ (9π.) και επιθετικές λύσεις στους «ερυθρόλευκους», που έκαναν κουμάντο (7-15 στο 7′.). Από την άλλη, οι «πράσινοι» δεν είχαν μπει καλά στο παιχνίδι (3λ.) και έβγαλαν αντίδραση μόνο όταν πέρασε στο παρκέ ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ακόμα και τότε, όμως, ο Ολυμπιακός διάβαζε ό,τι του έδινε η άμυνα του Πρίφτη και με 4/7 3π. έκανε κουμάντο (14-21 στο 8′). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου (18-25), με το τέμπο να είναι πιο κοντά στα «θέλω» των φιλοξενούμενων.

Με δύο γκολ – φάουλ από τους Χασάν Μάρτιν και Σακίελ ΜακΚίσικ οι Πειραιώτες πήραν διψήφιες διαφορές (18-31 στο 11′), τις οποίες συντήρησαν παίζοντας… ρολόι πίσω από τα 6,75μ. (23-37 στο 13′ με 6/13 3π.). Μάλιστα, ο συγκεντρωμένος Ολυμπιακός έφτασε μέχρι το +16 με κάρφωμα του Μάρτιν (23-39 στο 14′). Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός… πείσμωσε με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη (9-0 σερί και 32-39 στο 16′), αλλά δεν κατάφερε να «ροκανίσει» παραπάνω τη διαφορά. Ο Ντάριλ Μέικον μετρούσε 3/9 σουτ και 2 λάθη στο ημίχρονο, ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 1/4 3π. και 5λ. και οι προσηλωμένοι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο από τα χέρια τους, πηγαίνοντας το παιχνίδι ακριβώς εκεί που τους βόλευε (32-45 στο 20′).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός θέλησε να σκληρύνει αμυντικά με… τερματοφύλακα τον Παπαγιάννη και άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Ντόρσεϊ πήρε μαζεμένες βιαστικές επιθέσεις και τα εύστοχα τρίποντα των Νέντοβιτς – Μποχωρίδη ξεσήκωσαν το ΟΑΚΑ, αλλάζοντας τα δεδομένα (42-49 στο 25′). Ο Ολυμπιακός ήταν φανερά εκτός ρυθμού και ο Παπαπέτρου μείωσε στο -5 (44-49 στο 26′), με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ και να επαναφέρει τον Σλούκα. Τα διαδοχικά άστοχα τρίποντα των «ερυθρολεύκων» συνδυάστηκαν από έλεγχο των ριμπάουντ των Παπαγιάννη – Ουάιτ και η 2η «βόμβα» του Μποχωρίδη έφερε το ματς στους 3π. (49-52 στο 29′). Το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου ήταν 19-9 και η «πράσινη» άμυνα έβαλε… φωτιά στο ντέρμπι (51-54 στο 30′).

Σε ένα σημείο που οι φιλοξενούμενοι είχαν «κολλήσει» επιθετικά, ο ΜακΚίσικ τους έδωσε πολύτιμες λύσεις με 5π. (54-59 στο 32′). Ο Πρίφτης δοκίμασε ένα σχήμα με τρεις γκαρντ, το ντέρμπι έμοιαζε ισορροπημένο, αλλά ο ΜακΚίσικ ντύθηκε… ήρωας, έβαλε άλλους 5π. και έστειλε τους Πειραιώτες στο +8 (58-66 στο 35′ με 3π. «πάνω» στον Ουάιτ). Ο Μέικον ήταν τελείως εκτός κλίματος και ύστερα από δυο κακές επιλογές του οι Ντόρσεϊ (58-68) και Βεζένκοφ (60-72 στο 37′) έδωσαν στον Ολυμπιακό ισχυρό προβάδισμα. Από εκεί και έπειτα οι Πειραιώτες έκαναν διαχείριση αυτού του +12, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να γυρίσει ξανά στο ματς και να χάνει κάθε επαφή με το σκορ. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφυγε με το επιβλητικό διπλό από το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων (65-84).

Τα Δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84.