Αθλητικά Νέα

Euro 2020: Ισπανία πέντε…αστέρων

Η Ισπανία μπορεί στην αρχή να δυσκολεύτηκε με την Σλοβακία, ωστόσο ήταν να μην κάνει την αρχή με το λάθος του Μάρτιν Ντουμπράβκα στο 30ο λεπτό, αφού μετά τους πήρε…παραμάζωμα τους κεντροευρωπαίους διασύροντάς τους με 5-0.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά, αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Ντουμπράβκα κι έναν ντεφορμέ Μοράτα. Προς επίρρωσιν της δεύτερης αιτίας, που δεν επέτρεψε στους Ίβηρες να σκοράρουν στις πρώτες ευκαιρίες που δημιούργησαν, ο Άλβαρο Μοράτα έχασε και πέναλτι στο 12ο λεπτό. Ή μάλλον καλύτερο το απέκρουσε ο Ντουμπράβκα.

Ένα ανεπίτρεπτο λάθος του εξαιρετικού μέχρι τότε Ντουμπράβκα, ο οποίος ουσιαστικά έσπρωξε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα σε προσπάθεια να απομακρύνει με γροθιές την μπάλα, έδωσε στην Ισπανία το πολυπόθητο προβάδισμα στο 30ο λεπτό. Ακολούθησε κι ένα δεύτερο γκολ του Λαπόρτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου στο 45+3′.

Μόλις έντεκα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Σαράμπια θα τριπλασιάσει τα τέρματα της Ισπανίας ενώ ο Φεράν Τόρες στο 66ο λεπτό, ένα λεπτό μόλις μετά την είσοδό του στην θέση του Άλβαρο Μοράτα θα κάνει το 4-0 στο 67ο λεπτό.

Το ίδιο κατάφερε σχεδόν και ο Πάου Τόρες, αλλά το γκολ που πέτυχε ένα λεπτό μετά την είσοδό του ως αλλαγή (στην θέση του Έρικ Γκαρθία) χρεώθηκε σωστά ως αυτογκόλ στο 71′.

Έτσι, οι Ισπανοί επικράτησαν με 5-0 των Σλοβάκων, αλλά το γκολ των Σουηδών στο φινάλε τους στέρησε την πρωτιά. Την ίδια στιγμή, οι Σλοβάκοι διέσωσαν την τρίτη θέση, αλλά με τέτοιο συντελεστή τερμάτων δεν μπορούν να ελπίζουν σε πρόκριση.

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χρομάντα (46′ Λομπότκα), Χαράσλιν (69′ Σούσλοβ), Χάμσικ (90′ Μπένες), Μακ (69′ Βάις), Ντούντα (46′ Ντούρις).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα (77′ Ογιαρθάμπαλ), Έρικ Γκαρσία (71′ Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (71′ Τιάγκο), Κόκε, Πέδρι, Σαράμπια, Μορένο (77′ Τραορέ), Μοράτα (66′ Φεράν Τόρες).