Αθλητικά Νέα

Champions League: Η Μονακό λύγισε την Μπαρτσελόνα των 10 παικτών και η Μπρεστ έγραψε ιστορία – Αποτελέσματα, φάσεις και γκολ

Η πρώτη αγωνιστική της League Phase του Champions League ολοκληρώθηκε, με τη Μονακό να πανηγυρίζει τη νίκη της βραδιάς, αφού επικράτησε εντός έδρας της φορμαρισμένης Μπαρτσελόνα με 2-1. Τα αποτελέσματα, οι φάσεις και τα γκολ από τα τελευταία έξι παιχνίδια της εβδομάδας.

Η τελευταία μέρα της πρώτης αγωνιστικής του Champions League σημαδεύτηκε από τη νίκη έκπληξη της Μονακό επί της Μπαρτσελόνα στο Πριγκιπάτο, την ιστορική πρώτη νίκη της Μπρεστ στον θεσμό, το γκολ νίκης του Χιμένεθ στις καθυστερήσεις του αγώνα Ατλέτικο Μαδρίτης – Λειψία, αλλά και τη διπλή επέμβαση της χρονιάς του Ράγια στο Αταλάντα – Άρσεναλ που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Η Μονακό προσγείωσε απότομα την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε πρεμιέρα στο Champions League, ταξιδεύοντας στο Μονακό με την ψυχολογία στα ύψη από το τρομερό ξεκίνημα στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση δεν είναι όμως… La Liga, με τους Καταλανούς να γνωρίζουν την ήττα (2-1) εκτός προγράμματος στο Πριγκιπάτο από τους ψυχωμένους Μονεγάσκους.

Το παιχνίδι για την Μπαρτσελόνα στράβωσε από νωρίς, καθώς στο 10′, έπειτα από λάθος του Τερ Στέγκεν, ο Γκαρθία προσπάθησε να αποτρέψει το γκολ και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 16′ ο Ακλιούς έκανε το 1-0 για τη Μονακό, με τον Γιαμάλ να ισοφαρίζει στο 28′ με εντυπωσιακό γκολ. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με γκολ του Ιλενικένα στο 71′.

Λυτρωτής Χιμένεθ για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Απέναντι σε μία καλοδουλεμένη μηχανή, όπως ήταν και πέρυσι (Λειψία), η Ατλέτικο Μαδρίτης βρήκε το γκολ της νίκης στο 90′ με την κεφαλιά του Χιμένες.

Το τελικό 2-1, που ήρθε με ανατροπή μιας και οι Γερμανοί είχαν προηγηθεί πολύ νωρίς (μόλις στο 4′) με τον Σέσκο, αποτελεί μία τεράστια επιτυχία για τους «ροχιμπλάνκος» στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Οι Μαδριλένοι είχαν ισοφαρίσει στο 28′ με τον Γκριεζμάν.

Ο απίθανος Ράγια κράτησε το μηδέν στο Αταλάντα – Άρσεναλ

Η απίστευτη διπλή απόκρουση του Νταβίντ Ράγια στο Αταλάντα – Άρσεναλ ξεχώρισε από την αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Μπέργκαμο, η οποία ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0).

Αυτό που έκανε ο Ισπανός κίπερ της Άρσεναλ στο 53′ δεν το βλέπεις και… κάθε μέρα στα γήπεδα του κόσμου. Για να είμαστε πιο ακριβείς, το βλέπεις σπάνια.

Αφού απέκρουσε αρχικά στη γωνία του το πέναλτι του Ρετέγκι, στη συνέχεια έκανε τρομερή επέμβαση στην κεφαλιά του Ιταλού επιθετικού των «μπεργκαμάσκι», ο οποίος ενώ φάνηκε ότι θα σκοράρει ξαφνικά είδε τον πορτιέρε των «κανονιέρηδων» να τον νικά για δεύτερη φορά στην ίδια φάση.

Η ομάδα του Αρτέτα χωρίς να εντυπωσιάσει έφυγε αήττητη από το Μπέργκαμο απέναντι στην κάτοχο του Europa League, που είχε την ευκαιρία να πάρει το «τρίποντο» αλλά της το στέρησε ο Ράγια.

Έγραψε ιστορία η Μπρεστ

Στην παρθενική της συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, η Μπρεστ έκανε το καλύτερο δυνατό ντεμπούτο, επικρατώντας με 2-1 της Στουρμ Γκρατς επί γαλλικού εδάφους.

Για την πρεμιέρα σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, οι οπαδοί της Μπρεστ έπρεπε να ξεσπιτωθούν και να ταξιδέψουν 120 χιλιόμετρα και στο γειτονικό Γκινγκάμπ.

Η γαλλική ομάδα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Αυστριακών και να γράψει ιστορία, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της στο Champions League.

Η Μπρεστ άνοιξε το σκορ με τον Μανιετιέ στο 23′, με τη Στουρμ Γκρατς να ισοφαρίζει με τον Εντμίλσον Φερνάντες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο 56′ η Μπρεστ έκανε το 2-1 με σουτ του Σίμα, με τους Γάλλους να κρατούν τη νίκη μέχρι το φινάλε, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ με τους Ντουμπιά (87’), Μαρτέν (89’) και Αγιόρκ (94’).

Τυφώνας Λεβερκούζεν στην Ολλανδία

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν πέρασε σαν σίφουνας από την Ολλανδία, διαλύοντας τη Φέγενορντ με 4-0.

Η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ από το 3ο λεπτό του αγώνα με ωραίο σουτ του Βιρτς και στη συνέχεια “ισοπέδωσε” τη Φέγενορντ στις αντεπιθέσεις, “τελειώνοντας” το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Φρίπονγκ έκανε “πάρτι” από δεξιά και έδωσε δύο ασίστ, ο Μπόναφεϊς άρχισε τα… κόλπα και ο Βιρτς επιβεβαίωσε τη φόρμα του και με δεύτερο γκολ, για το 4-0 της Μπάγερ Λεβερκούζεν από το πρώτο ημίχρονο, χάρη και σε ένα τέρμα που “έπνιξε” ο τερματοφύλακας των Ολλανδών.

Στο δεύτερο μέρος, η Φέγενορντ προσπάθησε να αντιδράσει και ήταν πιο επιθετική, χάνοντας όμως τις ευκαιρίες της για ένα γκολ, έχοντας και ένα που δεν μέτρησε ως οφσάιντ, για να παραμείνει με το μηδέν στο παιχνίδι.

Άλωσε το Μαρακανά η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Champions League, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 2-1 στο Βελιγράδι.

Η Μπενφίκα είχε βασικό στην επίθεσή της τον Παυλίδη και βρήκε από νωρίς το γκολ με τον Ακτούρκογλου να ολοκληρώνει από κοντά, μία εξαιρετική επίθεση της ομάδας του στο 9′.

Οι Πορτογάλοι συνέχισαν μάλιστα να είναι πιο επικίνδυνοι στο ματς και ο Κουκτσού με φοβερή εκτέλεση φάουλ, διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του πριν το ημίχρονο.

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, αλλά σπατάλησε μία σειρά από καλές ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο ματς. Κατάφερε τελικά να φθάσει στο 2-1 με ένα ωραίο πλασέ του Μίλτον, αλλά το πέτυχε στο 86′.

Ο χρόνος δεν ήταν έτσι αρκετός για να βρει και ένα δεύτερο γκολ και να ισοφαρίσει την Μπενφίκα, η οποία και πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη στο “Μαρακανά”.